صفحه اصلی / blog / چای ماسالا

چای ماسالا

چای ماسالا چیست؟

آیا چای ماسالا را میشناسید؟

آیا چای ماسالا برای بدن مفید است؟

آیا از خواص چای ماسالا چیزی می دانید؟

ترکیبات چای ماسالا چیست؟

طبع چای ماسالا سرد است یا گرم؟

شاید شما هم جز افرادی باشید که علاقه زیادی به نوشیدن چای دارند و همانطور که میدانید چای جز ۵ نوشیدنی محبوب در جهان است ، اگر خواهان نوشیدن چای با طعمی بسیار لذیذ و سرشار از خواص هستید ما را در این مقاله همراهی کنید .

تاریخچه چای ماسالا

چای ماسالا به معنای چای ادویه ای مخلوط (masala chai) به ۵ تا ۹ هزار سال قبل در آسیای جنوبی برمیگردد . در آن زمان از ادویه های مختلف در این چای استفاده میشد .

بریتانیا در دهه ۱۸۳۰ شروع به کشت چای سیاه در آسام (شمال شرقی هندوستان) کرد و چای ماسالا که امروزه مصرف میشود نیز تقریبا در همین دوران به وجود آمد . در آن زمان به دلیل گران بودن چای سیاه فروشندگان از شیر و ادویه استفاده کردند تا هم قیمت آن کاهش یابد و هم به ذائقه مردم هند نزدیک شود .

چای ماسالا چگونه تهیه میشود ؟ (نحوه تولید چای ماسالا)

چای ماسالا یا همان چای هندی از ترکیب چای ، شیر ( شیر گاو ، گاومیش ، نارگیل ، سویا و…) و چند نوع ادویه به دست می آید . برای نوشیدن این چای حتما نیاز نیست که آن را آماده تهیه کنید و میتوانید خودتان با ترکیب مواد زیر این چای را تهیه و آماده مصرف کنید .

۲ عدد چوب دارچین کوچک

۳ عدد هل

۴ عدد میخک

۲-۳ عدد فلفل سیاه

۱ قاشق غذا خوری زنجبیل

۲ قاشق غذاخوری چای سیاه

۲ لیوان آب

۲ لیوان شیر گاومیش

عسل یا شکر (در صورت تمایل)

البته تمامی نسبت های بالا قابل تغییر است و میتوان به دلخواه آنها را کم یا زیاد کرد .

نکته : دارچین ، هل ، میخک و فلفل سیاه را ابتدا تفت دهید و سپس آسیاب کنید .

نحوه دم کردن چای ماسالا

برای تهیه یک فنجان چای ماسالا  ۱/۴ فنجان آب و ۳/۴ فنجان شیر دلخواه (گاو ، بادام ، نارگیل ، سویا ) را روی حرارت بگذارید و بعد از جوشیدن دو قاشق چایخوری از چای ماسالا را درون آن بریزید و به مدت ۵ دقیقه اجازه دهید تا دم بکشد .

خواص چای ماسالا

انرژی زا ، تقویت سیستم ایمنی بدن ، کنترل کننده فشار خون ، پیشگیری از سرطان ،  پیشگیری از قند خون ، کاهش وزن ، کاهش درد های قاعدگی

  • انرژی زا : شاید شما نیز به دلیل فشار زیاد کاری یا روحی در طول روز احساس کسالت و کرختی داشته باشید ، جالب است بدانید کافئین موجود در چای سیاه که پایه اصلی چای ماسالا است باعث ایجاد انرژی و شادابی میشود .
  • تقویت سیستم ایمنی بدن : چای ماسالا باعث تقویت سیستم ایمنی بدن میشود !!!! اما چرا ؟ میخک و دارچین موجود در این چای باعث ایجاد یک دیوار دفاعی قوی در بدن میشود که از ورود انواع میکروب و ویروس به بدن جلوگیری میکند .
  • کنترل فشار خون : چای ماسالا خون را رقیق میکند و به درمان مشکلاتی که در اثر فشار خون بالا به وجود می آید کمک میکند .
  • پیشگیری از سرطان : چای ماسالا به دلیل دارا بودن چای سیاه دارای آنتی اکسیدان های طبیعی است و همچنین ادویه هایی مثل هل ، میخک و دارچین و … با رادیکال های آزاد بدن مبارزه و به بهبودی سرطان کمک میکند .
  • پیشگیری از قند خون : مصرف چای ماسالا قند خون را کنترل میکند اما چگونه ؟ چای ماسالا به ایجاد حساسیت به انسولین در بدن کمک میکند و قندخون را کاهش میدهد .
  • کاهش وزن : چای ماسالا به دلیل ادویه هایی که در آن موجود است باعث بالاتر رفتن متابولیسم در بدن و چربی سوزی میشود .
  • کاهش درد قاعدگی : چای ماسالا کنترل کننده ی دردهای پیش از قاعدگی و دردهای شکمی در زمان قاعدگی است .

نکته مهم : همانطور که میدانید چای ماسالا حاوی مقادیر زیادی از ادویه جات است که ممکن است برای زنان باردار یا شیرده همراه با عوارض باشد .

طبع چای ماسالا

همانطور که مشخص است بدلیل وجود ادویه این چای طبعی گرم و خشک دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.