آشنایی با روش‌های ارسال ابروباد مارکت

با توجه به گسترش دسترسی افراد به اینترنت، امروزه مبادلات تجاری آنلاین محبوبیت زیادی در بین مردم پیدا کرده است و بسیار فراگیر شده. همین موضوع باعث پدیدار شدن فروشگاه‎های‎ اینترنتی شده است.

فروشگاه اینترنتی وب‎سایتی است که مانند یک فروشگاه واقعی، اجناس خود را برای فروش در معرض دید کاربران قرار می‎دهد و خریداران، پس از انتخاب کالای مورد نظر خود، آن را سفارش می‌دهند. بعد از تکمیل سفارش هزینه‎ی خرید اجناس به صورت آنلاین با استفاده از درگاه‎های بانکی پرداخت می‎شود و سپس کالای مورد نظر به آدرس وارد شده توسط مشتری ارسال می‎گردد.

بعد از اینکه خریدار این محصول را در سایت سفارش داد، شرکت اقدام به جمع آوری محصول می کند که این بسته به تعرفه کمیسیون فروش که بازار اینترنتی دریافت می کند، می تواند متفاوت باشد. در برخی موارد نیز بازارهای های اینترنتی اقدام به انبار محصولات فروشندگان می کنند که البته مستلزم پرداخت هزینه های انبارداری است. درصد فروش برای هرگروه از محصول می تواند متفاوت باشد. اقلام ای تی و الکترونیک به خاطر ماهیت رقابتی بازار این محصولات، اغلب پایین ترین کمیسیون فروش را دارند.

روند ارسال مرسولات پستی شامل 4 مرحله قبول، مرحله تجزیه و آماده سازی، مرحله رهسپاری و حمل ونقل و مرحله توزیع است:

در مرحله قبول: مشتریان می توانند از شیوه های مختلفی استفاده کنند که بستگی به انتخاب خود آنان ومهلت لازم برای مرسولات دارد. با مراجعه به یکی از باجه ها یا فروشگاه های اینترنتی، نوع، وزن و مشخصات مرسوله برای متصدی، با استفاده از سرویس های سریع پستی نظیر پیشتاز و ویژه مرسوله خویش را به پست تحویل داده تا هرچه سریع تر و مطمئن تر به دست گیرنده برسد.

در مرحله تجزیه و آماده سازی: همه مرسولات پستی که در طول روز به واحد پستی تحویل گردیده اند در یک یا چند نوبت جمع آوری وبه مراکز آماده سازی منتقل می شوند و پس از عملیات مختلف از قبیل بازگشایی کیسه ها ممیزی، مرتب کردن، ابطال تمبر، تجزیه و برچسب مقصد، مالیات بندی (چهارنخ کردن) درداخل کیسه های پستی قرار داده شده و بعد از اتیکت گذاری وپلمپ برای ارسال به مقاصد مربوطه آماده می شوند.

در مرحله رهسپاری وحمل ونقل: کیسه های آماده شده و امانات پستی براساس مقاصد آنها، برنامه های ارسال ونحوه رهسپاری جدا شده سپس محمولات پستی هر خط در برگه های مخصوص تحت عنوان «گذرنامه» ثبت می شوند پست زمینی پس ازتحویل به پایک های همراه درخودروهای مربوطه بارگیری تامطابق برنامه زمان بندی تعیین شده به سمت مقصد حرکت نمایند در طول مسیر نیز مبادله محمولات بین راهی که به آنها نقاط مبادله می گویند صورت می پذیرد و پست های هوایی هم پس از انتقال فرودگاه ازطریق خطوط هوایی به مقاصد مربوطه رهسپار می شوند. درمقاصد نیزکیسه پس ازشمارش وکنترل براساس گذرنامه از پیک تحویل گرفته می شوند و درمرحله آخر که مرحله توزیع نام دارد آخرین مسیری است که مرسولات پستی طی می کنند. دردفاتر پست مقصد، مرسولات وامانات را از کیسه ها خارج کرده و آنها را به ترتیب منطقه، خیابان و کوچه که اصطلاحا گشت نامه رسانی می گویند دسته بندی می کنند وهر دسته را به پستچی مرسوله می سپارند، پستچی، پیاده یا با وسیله نقلیه ازخیابانها وکوچه ها می گذرد و نامه ها را به آدرس گیرنده می رساند.

در این مطلب به انواع روش های ارسال کالا توسط ابروباد مارکت و سوالات متدوال پستی، نگاهی خواهیم انداخت:

ارسال کالا برای آدرس های داخل شهر قم با روش ابروباد اکسپرس است و در صورتی که خریدی قبل از ساعت 17:00 در سایت ثبت شود، سفارشات خربداری شده تا پایان همان روز به دست مشتری خواهد رسید اما چنانچه سفارشی بعد از ساعت 17:00 در سایت ثبت شود، زمان ارسال آن تا 24 ساعت بعد خواهد بود.

روش ارسال کالا برای سایر شهرها و روستاها به صورت سفارشی یا پیشتاز و به انتخاب خود مشتری است. به این صورت که اگر سفارشی قبل از ساعت 10 روزهای عادی و غیر تعطیل در سایت ثبت شود، تا ساعت 13 همان روز، تحویل پست می شود و بسته به نوع پستی که انتخاب کرده اید طی 48 ساعت الی 1 هفته به دستتان خواهد رسید و اگر بعد از ساعت 10 صبح سفارش خود را در سایت ثبت نمایید، محصولات خریداری شده تا ساعت 13 روز بعد به پست تحویل داده خواهد شد.

پست سفارشی:

زمان تقریبی تحویل سفارشات از طریق روش پست سفارشی، حدود 4 روز الی 7 روز پس از تحویل کالا به پست می باشد و قیمت آن با توجه به وزن محصولات سفارش داده شده و آدرس دقیق محل زندگی شما محاسبه می شود.

پست پیشتاز:

پست پیشتاز به نوعی پست سفارشی اما با سرعتی بسیار بالا است که کالاها را حداکثر تا 72 ساعت بعد از تحویل به پست و با توجه به محل دقیق سکونت شما، به مقصد می رساند.

تیپاکس:

تیپاکس یک شرکت مجزا از شرکت پست می‌باشد. روش ارسال با تیپاکس از پست پیشتاز سریع تر است و هزینه‌ی ارسال با این روش، درب منزل محاسبه و پرداخت می‌شود.

ابروباد اکسپرس:

این روش برای سفارشات داخل شهر قم راه اندازی شده است و فقط نسبت به ارسال سفارشات داخل شهری قم تعهد دارد. این روش، هنگام ثبت سفارش و با توجه به درخواست خریدار، انتخاب می شود. شایان ذکر است در صورتی که سفارشات همشهریان قبل از ساعت 17 در سایت ثبت گردد، ابروباد اکسپرس نسبت به ارسال آن ها تا همان روز اقدام خواهد کرد و چنانچه سفارشی بعد از این زمان در سایت ثبت شود طی 24 ساعت بعدی به دست خریدار خواهد رسید.

سرویس بیمه پستی

کلیه مرسولات ثبتی ابروباد مارکت به سه روش در مقابل آسیب دیدگی و یا مفقودی بیمه می شود. لذا مشتری محترم با توجه به اهمیت محتویات مرسولات خود و ارزش آن تصمیم مناسب را اتخاذ نماید.

الف) بیمه عمومی:

این بیمه شامل کلیه مرسولات پستی می باشد و درصورتی که آسیب به مرسوله پستی بدون باز کردن بسته بندی، مشهود باشد و سفارشات کاملاً مخدوش و آسیب دیده باشند، تحویل گیرنده نسبت به دریافت مرسولات خودداری کرده و آن را به مأمور پست مرجوع نماید و مأمور پست در همان زمان و محل باید نسبت به پرکردن صورت جلسه اقدام کند. توجه کنید که در این روش، نباید بسته بندی مرسولات باز شود.

ب) بیمه شکستنی:

این بیمه مشابه همان بیمه ی عمومی است با این تفاوت که مشتری قبل از امضای رسید تحویل می تواند بسته پستی را باز کرده و سلامت کالا را بررسی کند و درصورت وجود مشکل و یا آسیب، به مأمور پست اطلاع دهد تا آن را صورت جلسه کند و کالا را مرجوع نماید.

ج) برچسب شکستنی:

در این نوع بیمه روی بسته های پست یک برچسب با عنوان “شکستنی” درج خواهد شد که شرکت پست را ملزم به حمل بادقت بسته بندی های پستی می کند. تحویل گیرنده بلافاصله پس از دریافت مرسولات باید نسبت به مشاهده ی محتویات بسته بندی و بررسی سلامت آن ها اقدام کند. درصورت عدم کنترل و بررسی محصولات در زمان تحویل کالا، و وجود هرگونه خسارت و آسیب پس از ترک محل توسط مأمور پست، فروشگاه مسئولیتی نسبت به تعویض، بازپس گیری و جبران خسارت نخواهد داشت.

سوالات متداول

علت برگشت مرسولات چیست؟

مرسولات پستی که به عللی از جمله نقص نشانی گیرنده، عدم مراجعه گیرنده محترم برای دریافت مرسوله ثبتی، نقل مکان گیرنده محترم، شناخته نشدن گیرنده محترم در نشانی مندرج روی مرسوله، فوت گیرنده و … توزیع نشود به فرستنده محترم عودت می گردد.

در صورت مفقودی مرسوله پست در قبال مشتری چه مسئولیتی دارد؟

فرستنده محترم می تواند با مراجعه به اداره پست مبداء سرنوشت مرسوله ثبتی خود را پیگیر نموده و در صورت مفقودی یا آسیب دیدگی مطابق مقررات طلب جبران خسارت نماید.

مهلت نگهداری مرسولات پستی چقدر است؟

مرسولات به فراخور نوع سرویس، مدت زمان مشخصی (به عنوان مثال مرسوله پیشتاز تا 5 روز پس از دو بار مراجعه پستچی به نشانی گیرنده محترم در باجه مذکور نگهداری می شود) جهت تحویل به گیرنده در محل اداره پست (باجه معطله) نگهداری می گردد. مشتری محترم می تواند به استناد نشانی مندرج روی اطلاعیه ورود، به اداره پست مراجعه نموده و نسبت به دریافت مرسوله ثبتی خود اقدام نماید.

آیا گیرنده می تواند شماره تلفن پستچی محل اقامت خود را داشته باشد؟

گیرنده محترم می تواند با تماس با اداره پست محل اقامت خود نسبت به دریافت شماره تلفن همراه پستچی محترم اقدام نماید.

در صورتی که گیرنده حضور نداشته باشد سرنوشت مرسوله چه می شود؟

برای تحویل مرسولات ثبتی، پستچی محترم به نشانی گیرنده محترم مراجعه می نماید. چنانچه گیرنده محترم به هر علت در نشانی مندرج روی مرسوله حضور نداشته باشد، پستچی محترم اقدام به صدور اطلاعیه ورود نموده و به اطلاع گیرنده محترم می رساند در روز و ساعت مشخصی مجدداً جهت تحویل مرسوله اقدام می نماید. در صورتی که در مراجعه بعدی نیز تحویل مرسوله مقدور نگردد، پستچی محترم اقدام به صدور برگ اطلاعیه مجدد نموده و از گیرنده محترم تقاضا می نماید تا به نشانی مشخص شده اداره پست مراجعه و نسبت دریافت مرسوله خود اقدام نماید. این اطلاعیه ورود در صندوق پستی مکان و یا در هر محل دیگر در دسترس گیرنده، قرار داده می شود.

برای دریافت کد پستی باید چه فرایندی را طی کرد؟

مشتری محترم می تواند با مراجعه به نشانی http://gavahi.post.ir یا باجه های پستی نسبت به اخذ کد پستی خود یا گیرنده اقدام نماید.

رهگیری مرسولات پستی چگونه است؟

فرستنده یا گیرنده محترم می بایستی به منظور رهگیری مرسولات ثبتی قبض رسید یا شماره بارکد مرسوله را در اختیار داشته باشد. پس از آن به نشانی http://newtracking.post.ir مراجعه و با ورود شماره بارکد مرسوله در باکس مربوطه اقدام به رهگیری سرنوشت مرسولات در تمام مراحل قبول، رهسپاری و توزیع نماید.

آیا نرخ ارسال مرسولات با اولویت و بدون اولویت متفاوت است؟

بله، از آنجائیکه مرسولات با اولویت از سرعت بیشتری در ارسال و توزیع برخوردارند لذا نرخ این خدمات از سایر خدمات بدون اولویت گرانتر است.

کدپستی ده رقمی چیست؟

کدشناسایی اماکن می باشد که با درج آن بر روی مرسولات امکان توزیع آنها در آدرس گیرنده به راحتی فراهم می گردد.

اگر مشتری فاصله مکانی زیادی با مکان فروشگاه شما داشته باشد و یا مثلا ساکن یکی از روستاهای دوردست با مکان شما باشد آیا باز هم امکان خرید برای او امکان‌پذیر است؟

تمامی سفارشات از طریق پست پیشتاز برای شما ارسال می گردند و اصلا فاصله مکانی خریدار با مکان فروشنده مهم نیست چرا که از طریق سیستم های پستی این امکان وجود دارد تا شما هر بسته ای را به هر نقطه از ایران که بخواهید ارسال کنید، پس نگران این موضوع نباشید.

چطوری مشتری می تونه محصول خریداری شده را لحظه به لحظه پیگیری کنه تا بتونه در زمان تحویل کالا از طرف مامور پست خودش خونه باشه و سفارش تحویل بگیره؟ (آخه من دوست ندارم اعضای خانوادم متوجه بشن من چی خریدم!)

پس از تحویل بسته به اداره پست، که معمولا ساعت 1 هر روز ظهر است البته به غیر از روزهای پنج شنبه که ساعت 11 صبح اینکار انجام میشه، کد رهگیری پستی برای شما پیامک میشه و همچنین بلافاصله در سایت ثبت میشه که شما می تونید از طریق این صفحه پیگیری سفارشات از سایت این کد را مشاهده کنید.

بعد از دریافت و یا مشاهده کد رهگیری پستی می تونید وارد سایت اداره پست به نشانی (www.itemtracking.post.ir) شوید و همانند تصویر زیر با وارد کردن کد بیست رقمه رهگیری پستی که برای شما از طرف فروشگاه بعد از تحویل بسته به اداره پست، پیامک شده است به صورت لحضه به لحظه از مکان بسته سفارشی خود با خبر شوید. (جهت مشاهده تصویر زیر در اندازه واقعی بر روی آن کلیک کنید)

در هنگام بسته بندی آیا اسمی از فروشگاه شما و یا خود محصولات بر روی بسته درج میشه؟ خودتون که میدونید تو شهرهای کوچیک همه همو میشناسن، آیا مامور پست که میاد بسته تحویل بده میدونه داخل بسته چیه؟

خیر – خیر

عملیات بسته بندی در خود محل فروشگاه انجام می شود و در هنگام بسته بندی به غیر از آدرس فرستنده و آدرس گیرنده هیچ چیز دیگری نوشته نخواهد شد و همچنین برای بسته بندی از کارتن های استاندارد خود اداره پست استفاده میگردد که هیچ تصویر و یا نوشته ای بر روی آن درج نشده.

مطمئن باشید که مامور پستی که برای تحویل محصول به درب منزل شما خواهد آمد هیچ اطلاعی در مورد محتویات بسته پستی ندارد و از آجا که بسته پستی به صورت خیلی دقیق و کامل مهروموم می شود و هیچ شخصی نه حق قانونی دارد و هم نمی تواند بسته را باز کند، پس خیالتان راحت باشد که به هیچ وج ماموران اداره پست از محتویات بسته هیچ اطلاعی ندارند.

چرا امکان ثبت سفارش به صورت پرداخت در درب منزل نیست؟

با توجه به مشکلات عدیده ای که برای سفارشات پرداخت در محل به وجود آمده است (از قبیل طولانی شدن مراحل ارسال به علت سیر مراحل اداری در این حالت، برگشتی بالا به علت عدم مراجعه مامورین اداره پست به آدرس مشتری، هزینه ارسال بیشتر به علت اخذ هزینه خدمات و ارزش افزوده از مشتری، عدم تحویل گیری سفارش از طرف برخی افراد بی مسئولیت و …) که نارضایتی مشتریان را به دنبال داشته است، این حالت حذف شده و سفارش محصولات فقط به صورت پرداخت آنلاین مقدور می باشد. در این حالت سفارشات سریعتر و با هزینه کمتر به مشتریان ارسال شده و درصد برگشتی ها نیز نزدیک به صفر می باشد.

آیا نرخ ارسال مرسولات با اولویت و بدون اولویت متفاوت است؟

بله، برای مرسولات بدون اولویت، فرستنده نرخ کمتری پرداخت می‌کند و مدت زمان ارسال و توزیع آنها نیز طولانی‌تر است در حالی که، مرسولات با اولویت از سریع‌ترین راه هوایی یا زمینی، با اولویت حمل شده و نرخ ارسال آنها نیز بیشتر خواهد بود.

مشتری عزیز

مرسولات این فروشگاه توسط شرکت پست ارسال می شود

این فروشگاه محصولات خود را هنگام ارسال بیمه حوادث می کند، لذا هنگامی که کالا به دست شما می رسد، قبل از تحویل کامل کالا و امضا رسید دریافت، کالا را باز کرده و از نظر سلامت جسمی و ظاهری بررسی کنید. درصورتی که مشکلی در شکل ظاهری و سلامت جسمی کالا بود به مامور ارسال اطلاع دهید

شرکت پست مسئول سالم رساندن کالا به دست مشتری است و چون تمام محصولات بیمه می باشند، خسارت ناشی از حمل و نقل غیر اصولی به عهده پست می باشد.