آشنایی با روش‌های ارسال ابروباد مارکت

با توجه به گسترش دسترسی افراد به اینترنت، امروزه مبادلات تجاری آنلاین محبوبیت زیادی در بین مردم پیدا کرده است و بسیار فراگیر شده. همین موضوع باعث پدیدار شدن فروشگاه‎های‎ اینترنتی شده است.

فروشگاه اینترنتی وب‎سایتی است که مانند یک فروشگاه واقعی، اجناس خود را برای فروش در معرض دید کاربران قرار می‎دهد و خریداران، پس از انتخاب کالای مورد نظر خود، آن را سفارش می‌دهند. بعد از تکمیل سفارش هزینه‎ی خرید اجناس به صورت آنلاین با استفاده از درگاه‎های بانکی پرداخت می‎شود و سپس کالای مورد نظر به آدرس وارد شده توسط مشتری ارسال می‎گردد.

بعد از اینکه خریدار این محصول را در سایت سفارش داد، شرکت اقدام به جمع آوری محصول می کند که این بسته به تعرفه کمیسیون فروش که بازار اینترنتی دریافت می کند، می تواند متفاوت باشد. در برخی موارد نیز بازارهای های اینترنتی اقدام به انبار محصولات فروشندگان می کنند که البته مستلزم پرداخت هزینه های انبارداری است. درصد فروش برای هرگروه از محصول می تواند متفاوت باشد. اقلام ای تی و الکترونیک به خاطر ماهیت رقابتی بازار این محصولات، اغلب پایین ترین کمیسیون فروش را دارند.

روند ارسال مرسولات پستي شامل ۴ مرحله قبول، مرحله تجزيه و آماده سازی، مرحله رهسپاري و حمل ونقل و مرحله توزيع است:

در مرحله قبول: مشتريان مي توانند از شيوه هاي مختلفي استفاده كنند كه بستگي به انتخاب خود آنان ومهلت لازم براي مرسولات دارد. با مراجعه به يكي از باجه ها یا فروشگاه های اینترنتی، نوع، وزن و مشخصات مرسوله براي متصدي، با استفاده از سرويس هاي سريع پستي نظير پيشتاز و ويژه مرسوله خويش را به پست تحويل داده تا هرچه سريع تر و مطمئن تر به دست گيرنده برسد.

در مرحله تجزيه و آماده سازي: همه مرسولات پستي كه در طول روز به واحد پستي تحويل گرديده اند در يك يا چند نوبت جمع آوري وبه مراكز آماده سازي منتقل مي شوند و پس از عمليات مختلف از قبيل بازگشايي كيسه ها مميزي، مرتب كردن، ابطال تمبر، تجزيه و برچسب مقصد، ماليات بندي (چهارنخ كردن) درداخل كيسه هاي پستي قرار داده شده و بعد از اتيكت گذاري وپلمپ براي ارسال به مقاصد مربوطه آماده مي شوند.

در مرحله رهسپاري وحمل ونقل: كيسه هاي آماده شده و امانات پستي براساس مقاصد آنها، برنامه هاي ارسال ونحوه رهسپاری جدا شده سپس محمولات پستي هر خط در برگه هاي مخصوص تحت عنوان «گذرنامه» ثبت مي شوند پست زميني پس ازتحويل به پايك هاي همراه درخودروهاي مربوطه بارگيري تامطابق برنامه زمان بندي تعيين شده به سمت مقصد حركت نمايند در طول مسير نيز مبادله محمولات بين راهي كه به آنها نقاط مبادله مي گويند صورت مي پذيرد و پست هاي هوايي هم پس از انتقال فرودگاه ازطريق خطوط هوايي به مقاصد مربوطه رهسپار مي شوند. درمقاصد نيزكيسه پس ازشمارش وكنترل براساس گذرنامه از پيك تحويل گرفته مي شوند و درمرحله آخر كه مرحله توزيع نام دارد آخرين مسيری است كه مرسولات پستي طي مي كنند. دردفاتر پست مقصد، مرسولات وامانات را از كيسه ها خارج كرده و آنها را به ترتيب منطقه، خيابان و كوچه كه اصطلاحا گشت نامه رساني مي گويند دسته بندي مي كنند وهر دسته را به پستچي مرسوله مي سپارند، پستچي، پياده يا با وسيله نقليه ازخيابانها وكوچه ها مي گذرد و نامه ها را به آدرس گيرنده مي رساند.

در این مطلب به انواع روش های ارسال کالا توسط ابروباد مارکت و سوالات متدوال پستی، نگاهی خواهیم انداخت:

ارسال کالا برای آدرس های داخل شهر قم با روش ابروباد اکسپرس است و در صورتی که خریدی قبل از ساعت ۱۷:۰۰ در سایت ثبت شود، سفارشات خربداری شده تا پایان همان روز به دست مشتری خواهد رسید اما چنانچه سفارشی بعد از ساعت ۱۷:۰۰ در سایت ثبت شود، زمان ارسال آن تا ۲۴ ساعت بعد خواهد بود.

روش ارسال کالا برای سایر شهرها و روستاها به صورت سفارشی یا پیشتاز و به انتخاب خود مشتری است. به این صورت که اگر سفارشی قبل از ساعت ۱۰ روزهای عادی و غیر تعطیل در سایت ثبت شود، تا ساعت ۱۳ همان روز، تحویل پست می شود و بسته به نوع پستی که انتخاب کرده اید طی ۴۸ ساعت الی ۱ هفته به دستتان خواهد رسید و اگر بعد از ساعت ۱۰ صبح سفارش خود را در سایت ثبت نمایید، محصولات خریداری شده تا ساعت ۱۳ روز بعد به پست تحویل داده خواهد شد.

پست سفارشی:

زمان تقريبی تحویل سفارشات از طریق روش پست سفارشی، حدود ۴ روز الی ۷ روز پس از تحویل کالا به پست می باشد و قیمت آن با توجه به وزن محصولات سفارش داده شده و آدرس دقیق محل زندگی شما محاسبه می شود.

پست پیشتاز:

پست پیشتاز به نوعی پست سفارشی اما با سرعتی بسیار بالا است که کالاها را حداکثر تا ۷۲ ساعت بعد از تحویل به پست و با توجه به محل دقیق سکونت شما، به مقصد می رساند.

تیپاکس:

تیپاکس یک شرکت مجزا از شرکت پست می‌باشد. روش ارسال با تیپاکس از پست پیشتاز سریع تر است و هزینه‌ی ارسال با این روش، درب منزل محاسبه و پرداخت می‌شود.

ابروباد اکسپرس:

این روش برای سفارشات داخل شهر قم راه اندازی شده است و فقط نسبت به ارسال سفارشات داخل شهری قم تعهد دارد. این روش، هنگام ثبت سفارش و با توجه به درخواست خریدار، انتخاب می شود. شایان ذکر است در صورتی که سفارشات همشهریان قبل از ساعت ۱۷ در سایت ثبت گردد، ابروباد اکسپرس نسبت به ارسال آن ها تا همان روز اقدام خواهد کرد و چنانچه سفارشی بعد از این زمان در سایت ثبت شود طی ۲۴ ساعت بعدی به دست خریدار خواهد رسید.

سرویس بیمه پستی

کلیه مرسولات ثبتی ابروباد مارکت به سه روش در مقابل آسیب دیدگی و یا مفقودی بیمه می شود. لذا مشتری محترم با توجه به اهمیت محتویات مرسولات خود و ارزش آن تصمیم مناسب را اتخاذ نماید.

الف) بیمه عمومی:

این بیمه شامل کلیه مرسولات پستی می باشد و درصورتی که آسیب به مرسوله پستی بدون باز کردن بسته بندی، مشهود باشد و سفارشات کاملاً مخدوش و آسیب دیده باشند، تحویل گیرنده نسبت به دریافت مرسولات خودداری کرده و آن را به مأمور پست مرجوع نماید و مأمور پست در همان زمان و محل باید نسبت به پرکردن صورت جلسه اقدام کند. توجه کنید که در این روش، نباید بسته بندی مرسولات باز شود.

ب) بیمه شکستنی:

این بیمه مشابه همان بیمه ی عمومی است با این تفاوت که مشتری قبل از امضای رسید تحویل می تواند بسته پستی را باز کرده و سلامت کالا را بررسی کند و درصورت وجود مشکل و یا آسیب، به مأمور پست اطلاع دهد تا آن را صورت جلسه کند و کالا را مرجوع نماید.

ج) برچسب شکستنی:

در این نوع بیمه روی بسته های پست یک برچسب با عنوان “شکستنی” درج خواهد شد که شرکت پست را ملزم به حمل بادقت بسته بندی های پستی می کند. تحویل گیرنده بلافاصله پس از دریافت مرسولات باید نسبت به مشاهده ی محتویات بسته بندی و بررسی سلامت آن ها اقدام کند. درصورت عدم کنترل و بررسی محصولات در زمان تحویل کالا، و وجود هرگونه خسارت و آسیب پس از ترک محل توسط مأمور پست، فروشگاه مسئولیتی نسبت به تعویض، بازپس گیری و جبران خسارت نخواهد داشت.

سوالات متداول

علت برگشت مرسولات چیست؟

مرسولات پستی که به عللی از جمله نقص نشانی گیرنده، عدم مراجعه گیرنده محترم برای دریافت مرسوله ثبتی، نقل مکان گیرنده محترم، شناخته نشدن گیرنده محترم در نشانی مندرج روی مرسوله، فوت گیرنده و … توزیع نشود به فرستنده محترم عودت می گردد.

در صورت مفقودی مرسوله پست در قبال مشتری چه مسئولیتی دارد؟

فرستنده محترم می تواند با مراجعه به اداره پست مبداء سرنوشت مرسوله ثبتی خود را پیگیر نموده و در صورت مفقودی یا آسیب دیدگی مطابق مقررات طلب جبران خسارت نماید.

مهلت نگهداری مرسولات پستی چقدر است؟

مرسولات به فراخور نوع سرویس، مدت زمان مشخصی (به عنوان مثال مرسوله پیشتاز تا ۵ روز پس از دو بار مراجعه پستچی به نشانی گیرنده محترم در باجه مذکور نگهداری می شود) جهت تحویل به گیرنده در محل اداره پست (باجه معطله) نگهداری می گردد. مشتری محترم می تواند به استناد نشانی مندرج روی اطلاعیه ورود، به اداره پست مراجعه نموده و نسبت به دریافت مرسوله ثبتی خود اقدام نماید.

آیا گیرنده می تواند شماره تلفن پستچی محل اقامت خود را داشته باشد؟

گیرنده محترم می تواند با تماس با اداره پست محل اقامت خود نسبت به دریافت شماره تلفن همراه پستچی محترم اقدام نماید.

در صورتی که گیرنده حضور نداشته باشد سرنوشت مرسوله چه می شود؟

برای تحویل مرسولات ثبتی، پستچی محترم به نشانی گیرنده محترم مراجعه می نماید. چنانچه گیرنده محترم به هر علت در نشانی مندرج روی مرسوله حضور نداشته باشد، پستچی محترم اقدام به صدور اطلاعیه ورود نموده و به اطلاع گیرنده محترم می رساند در روز و ساعت مشخصی مجدداً جهت تحویل مرسوله اقدام می نماید. در صورتی که در مراجعه بعدی نیز تحویل مرسوله مقدور نگردد، پستچی محترم اقدام به صدور برگ اطلاعیه مجدد نموده و از گیرنده محترم تقاضا می نماید تا به نشانی مشخص شده اداره پست مراجعه و نسبت دریافت مرسوله خود اقدام نماید. این اطلاعیه ورود در صندوق پستی مکان و یا در هر محل دیگر در دسترس گیرنده، قرار داده می شود.

برای دریافت کد پستی باید چه فرایندی را طی کرد؟

مشتری محترم می تواند با مراجعه به نشانی http://gavahi.post.ir یا باجه های پستی نسبت به اخذ کد پستی خود یا گیرنده اقدام نماید.

رهگیری مرسولات پستی چگونه است؟

فرستنده یا گیرنده محترم می بایستی به منظور رهگیری مرسولات ثبتی قبض رسید یا شماره بارکد مرسوله را در اختیار داشته باشد. پس از آن به نشانی http://newtracking.post.ir مراجعه و با ورود شماره بارکد مرسوله در باکس مربوطه اقدام به رهگیری سرنوشت مرسولات در تمام مراحل قبول، رهسپاری و توزیع نماید.

آیا نرخ ارسال مرسولات با اولویت و بدون اولویت متفاوت است؟

بله، از آنجائیکه مرسولات با اولویت از سرعت بیشتری در ارسال و توزیع برخوردارند لذا نرخ این خدمات از سایر خدمات بدون اولویت گرانتر است.

کدپستی ده رقمی چیست؟

کدشناسایی اماکن می باشد که با درج آن بر روی مرسولات امکان توزیع آنها در آدرس گیرنده به راحتی فراهم می گردد.

اگر مشتری فاصله مکانی زیادی با مکان فروشگاه شما داشته باشد و یا مثلا ساکن یکی از روستاهای دوردست با مکان شما باشد آیا باز هم امکان خرید برای او امکان‌پذیر است؟

تمامی سفارشات از طریق پست پیشتاز برای شما ارسال می گردند و اصلا فاصله مکانی خریدار با مکان فروشنده مهم نیست چرا که از طریق سیستم های پستی این امکان وجود دارد تا شما هر بسته ای را به هر نقطه از ایران که بخواهید ارسال کنید، پس نگران این موضوع نباشید.

چطوری مشتری می تونه محصول خریداری شده را لحظه به لحظه پیگیری کنه تا بتونه در زمان تحویل کالا از طرف مامور پست خودش خونه باشه و سفارش تحویل بگیره؟ (آخه من دوست ندارم اعضای خانوادم متوجه بشن من چی خریدم!)

پس از تحویل بسته به اداره پست، که معمولا ساعت ۱ هر روز ظهر است البته به غیر از روزهای پنج شنبه که ساعت ۱۱ صبح اینکار انجام میشه، کد رهگیری پستی برای شما پیامک میشه و همچنین بلافاصله در سایت ثبت میشه که شما می تونید از طریق این صفحه پیگیری سفارشات از سایت این کد را مشاهده کنید.

بعد از دریافت و یا مشاهده کد رهگیری پستی می تونید وارد سایت اداره پست به نشانی (www.itemtracking.post.ir) شوید و همانند تصویر زیر با وارد کردن کد بیست رقمه رهگیری پستی که برای شما از طرف فروشگاه بعد از تحویل بسته به اداره پست، پیامک شده است به صورت لحضه به لحظه از مکان بسته سفارشی خود با خبر شوید. (جهت مشاهده تصویر زیر در اندازه واقعی بر روی آن کلیک کنید)

در هنگام بسته بندی آیا اسمی از فروشگاه شما و یا خود محصولات بر روی بسته درج میشه؟ خودتون که میدونید تو شهرهای کوچیک همه همو میشناسن، آیا مامور پست که میاد بسته تحویل بده میدونه داخل بسته چیه؟

خیر – خیر

عملیات بسته بندی در خود محل فروشگاه انجام می شود و در هنگام بسته بندی به غیر از آدرس فرستنده و آدرس گیرنده هیچ چیز دیگری نوشته نخواهد شد و همچنین برای بسته بندی از کارتن های استاندارد خود اداره پست استفاده میگردد که هیچ تصویر و یا نوشته ای بر روی آن درج نشده.

مطمئن باشید که مامور پستی که برای تحویل محصول به درب منزل شما خواهد آمد هیچ اطلاعی در مورد محتویات بسته پستی ندارد و از آجا که بسته پستی به صورت خیلی دقیق و کامل مهروموم می شود و هیچ شخصی نه حق قانونی دارد و هم نمی تواند بسته را باز کند، پس خیالتان راحت باشد که به هیچ وج ماموران اداره پست از محتویات بسته هیچ اطلاعی ندارند.

چرا امکان ثبت سفارش به صورت پرداخت در درب منزل نیست؟

با توجه به مشکلات عدیده ای که برای سفارشات پرداخت در محل به وجود آمده است (از قبیل طولانی شدن مراحل ارسال به علت سیر مراحل اداری در این حالت، برگشتی بالا به علت عدم مراجعه مامورین اداره پست به آدرس مشتری، هزینه ارسال بیشتر به علت اخذ هزینه خدمات و ارزش افزوده از مشتری، عدم تحویل گیری سفارش از طرف برخی افراد بی مسئولیت و …) که نارضایتی مشتریان را به دنبال داشته است، این حالت حذف شده و سفارش محصولات فقط به صورت پرداخت آنلاین مقدور می باشد. در این حالت سفارشات سریعتر و با هزینه کمتر به مشتریان ارسال شده و درصد برگشتی ها نیز نزدیک به صفر می باشد.

آيا نرخ ارسال مرسولات با اولويت و بدون اولويت متفاوت است؟

بله، براي مرسولات بدون اولويت، فرستنده نرخ كمتري پرداخت مي‌كند و مدت زمان ارسال و توزيع آنها نيز طولاني‌تر است در حالي كه، مرسولات با اولويت از سريع‌ترين راه هوايي يا زميني، با اولويت حمل شده و نرخ ارسال آنها نيز بيشتر خواهد بود.

مشتری عزیز

مرسولات این فروشگاه توسط شرکت پست ارسال می شود

این فروشگاه محصولات خود را هنگام ارسال بیمه حوادث می کند، لذا هنگامی که کالا به دست شما می رسد، قبل از تحویل کامل کالا و امضا رسید دریافت، کالا را باز کرده و از نظر سلامت جسمی و ظاهری بررسی کنید. درصورتی که مشکلی در شکل ظاهری و سلامت جسمی کالا بود به مامور ارسال اطلاع دهید

شرکت پست مسئول سالم رساندن کالا به دست مشتری است و چون تمام محصولات بیمه می باشند، خسارت ناشی از حمل و نقل غیر اصولی به عهده پست می باشد.