راهنمای خرید سشوار
راهنمای خرید سشوار

در این مقاله نکاتی از متخصصین و کارشناسان تولید در دنیا در مورد انتخاب بهترین سشوار برای شما، شامل ویژگی‌های که در مورد سشوارها باید بشناسید و به دنبال آن باشید و برای آن پول خرج کنید را به شما معرفی خواهیم کرد.
بهترین سشوارها سبک و با کاربری آسان هستند و به سرعت و بی‌صدا می‌توانند مو را خشک کنند. این صفحه را بخوانید تا نکات خرید بهترین سشوار مناسب با بودجه خود را پیدا کنید.
اگر برای انتخاب سشوار اطلاعات کافی نداشته باشید، ممکن است یک جنس بد نصیبتان شود. سشوارهای ضعیف کاربری ضعیف دارند، پر سر و صدا هستند و در موی شما الکتریسیته ساکن ایجاد می‌کنند. هیچ‌یک از آنها برای استفاده مداوم و طولانی‌مدت مناسب نیستند. 
در زیر به توضیح انواع سشوار و مزایا و معایب هریک از آنها می‌پردازیم و اینکه چگونه برای انتخاب یک سشوار ایده‌آل تصمیم بگیریم. 
به‌محض‌این‌که تصمیم به خرید یک سشوار برای خود گرفتید، ابتدا مطمئن شوید که بررسی‌ها و آموزش‌های ما در مورد سشوار را مطالعه کرده‌اید، تا بواسطه آن بتوانید بهترین انتخاب متناسب با بودجه خود را داشته باشید.

سشوارهای ارزان پایه‌ای

دسته اول: سشوارهایی با رنج قیمت بین 50 هزار تومان تا 100 هزار تومان

اگر در مورد استایل و مدل موی خود وسواس ندارید و از سشوار فقط برای خشک کردن سریع موهایتان استفاده می‌کنید، پس یک سشوار ارزان و با قیمت پایه برای نیاز شما عالی است.
ما در این بازه قیمتی چند مدل را تست کرده‌ایم که در این طبقه‌بندی از کیفیت مطلوبی در مقایسه با سایر مدل‌ها برخوردار هستند که به شما معرفی می‌کنیم: 
سشوار موزر مدل (Mozer_MZ5903) 
سشوار پرومکس مدل (ProMax_8334) 
سشوار نوا مدل (Nova_6137) 
سشوار فیلیپس مدل (PHILIPS_PH8103) 
در این رنج قیمیت، کیفیت مطلوبی دارند.
در این بازه قیمتی حتی اگر به دنبال یک سشوار کاربردی و سبک هستید که بتوانید علاوه بر استفاده در منزل به راحتی درسفر نیز همراه ببرید و فضای کمی از چمدان شما را اشغال کند و در عین حال موهایتان را سریع خشک کند، می‌توانید از مدل سشوار های مسافرتی انتخاب کنید که باوجود کیفیت مطلوبشان قیمت بسیار پایین‌تری نیز دارند. ازمیان سشوارهای مسافرتی مدل‌های معرفی‌شده در ذیل را ما تست کردیم که از کیفیت مطلوب‌تری نسبت به رقبا برخوردار هستند: 
سشوار مسافرتی پرومکس مدل (ProMax_REF8591) 
سشوار مسافرتی بلک اند دکر مدل (Black & Decer_PX4) 
سشوار مسافرتی نوا (Nova_MV662)

حتی ارزان‌ترین و پایه‌ای‌ترین سشوار ها هم دارای امکاناتی مثل تنظیم میزان حرارت و تنظیم شدت جریان هوا هستند و معمولا چند لوازم جانبی از قبیل (معمولاً سری مترکزکننده و پخش‌کننده باد) دارند. در مورد این ملحقات، اطلاعات زیر را بخوانید.
از مزایای این دسته از سشوار به ارزان و کاربردی‌بودن آن‌ها می‌توان اشاره کرد.
و از معایب این دسته می‌توان گفت که برای استفاده مدوام و طولانی‌مدت در طول روز مثل سالن‌های زیبایی و آرایشگاه ها‌مناسب نیستند و از طرف دیگر معمولاً برای خلق مدل‌های موی خاص و به روزدارای امکانات پیشرفته‌ای نمی‌باشند.

سشوارهای حرفه ای

دسته دوم: سشوار هایی با رنج قیمتی بین 100 هزار تومان تا 200 هزار تومان و بالاتر

اگر شما روی یک سشوار حرفه ای سرمایه‌گذاری کنید می‌توانید انتظار لوازم جانبی بیشتر و کارکرد های بیشتری داشته باشید که به شما اجازه خلق استایل‌های مختلف را می‌دهد. 
یک سشوار حرفه‌ای علاوه‌بر لوازم جانبی اولیه مانند سری متمرکزکننده و پخش‌کننده جریان هوا، باید طیف خوبی از تنظیمات دما و جریان هوا را ارائه دهد که شامل یک “پرتاب خنک” است که دما را به سرعت کاهش می‌دهد و به حالت‌دهی مو کمک می‌کند نیز می‌باشد. بعضی از سشوارهایی که در این طبقه‌بندی ما تست کردیم و از کیفیت بالاتری نسبت به باقی برخوردار بودند شامل موارد ذیل می‌شوند:
سشوار پاناسوینک مدل (Panasonic_PA8856)
سشوار روزیا مدل (Rozia_HC8208)
سشوار پرومکس مدل (Promax_8591)
سشوار موزر مدل (Mozer-3100)
سشوار فیلیپس مدل (PHILIPS_salon fashion)
سشوار آاِگ مدل (AEG_HT5580) 
در صدر سشوارهای با قیمت پایه، یک سشوار متناسب با استایل حرفه‌ای می‌تواند دارای فناوری یونی یا تغذیه‌کننده برخوردار باشد، کنترل لمسی داشته باشد و وات بالا داشته باشد. ممکن است شامل لوازم جانبی مانند فیلتر ورودی هوای یدکی باشد. 
این طبقه قیمتی مزایایی از قبیل عملکردها و لوازم جانبی بیشتر برای خلق سبک‌های مختلف، قدرت بیشتر وجود دارد و از معایب این طبقه قیمت گران‌تر آن‌ها می‌باشد.

در مدل‌های جدیدتری از انواع سشوار که با تکنولوژی‌های جدیدتر و سبک‌های متفاوتی تولید شده‌اند می‌توان سشوار چرخشی را نام برد که از نظر شکل ظاهری و کارایی متفاوت هستند و از نظر کیفی نیز در سطح قابل‌قبولی هستند. که نمونه آن سشوار چرخشی جیمی مدل (GEMI_GM4B27) می باشد.

یک سشوار چقدر باید قدرتمند باشد؟

هر چقدر وات سشوار بالاتر باشد قادر به ایجاد گرمای بیشتری است و شما سریع‌تر قادر به خشک کردن موهایتان خواهید بود. برای بیشتر افراد، وات بین 1500 و 1800 مناسب است. بههرصورت حتی مدل‌های ارزان این روزها می‌توانند قدرت 2000 وات یا بیشتر را تولید کنند. بعضی از مدل‌های حرفه‌ای تا 8000 وات نیز قدرت دارند. 
مدل های با وات پایین‌تر در دسترس هستند که معمولاً برای برای مصارف خانگی و مسافرتی خریده می‌شوند.
سشوارهای سبک وزن

512 گرم وزن سبک‌ترین سشواری بود که ما تست کردیم.
اگر موی شما بلند است یا می‌خواهید استایل موی پیچیده‌ای درست کنید، باید سشوار را برای مدت بیشتری در دست نگه دارید. مطمئن شوید که مدلی را انتخاب می‌کنید که بعد از چند دقیقه منجر به درد بازوی شما نشود. مدل های سبک وزن حدود 500 گرم است. سبک‌ترین مدل با وزن فقط 512 گرم است اما بعضی از سشوارها با وزن 1077 گرم بیش از دوبرابر وزن دارند. اگر تعادل سشوار ضعیف باشد به نظر سنگین‌تر می‌آید و نگه‌داشتن آن مشکل‌تر است. اگر می‌توانید قبل از خرید از وزن سشوار مطلع شوید و چک کنید که مناسب شما هست یا نه.

بهترین سشوار برای هر نوع مو چیست؟

موی صاف

بدنبال سشواری باشید که به اندازه کافی سبک است تا بتوانید به راحتی آن را برای مدت طولانی در بالای موی خود نگه دارید تا بتوانید بهترین استایل را با گرفتن سشوار در کل طول مو از ریشه تا انتها ایجاد کنید. یک عملکرد یونی برای نرم کردن، درخشان کردن و لطیف کردم موی صاف خوب است.

موی پیچ دار

موی پیچ‌دار اگر به حال خود رها شود تا خشک شود در پیچ‌دارترین حالت خود قرار می‌گیرد. برای اینکه سشوار پیچ و تاب مو را از بین نبرد، سشواری را انتخاب کنید که بتواند مو را به آهستگی و با دقت خشک کند. سشوارهای با وات پایین‌تر نیز برای این مدل‌ها مناسب است.

اگر ترجیح می‌دهید مویتان بصورت طبیعی خشک شود یک باد سریع به آن بدهید تا حجم مو اضافه شود، بدنبال سشواری باشید که روی تنظیمات بالا به سرعت خشک کند. استفاده از پخش‌کننده خوب است اما راه کندی برای ایجاد پیچ‌های حجم‌دار است.

موی فر

سشواری با سری بسیار نازک انتخاب کنید تا بتوانید موی خود را در هر بخش بدون دمش بیش از حد در آن نقطه خشک کنید. از خشک کردن بیش از حد مو اجتناب کنید و سشواری را انتخاب کنید که امکان خشک کردن آهسته و با دقت را بدهد. یک عملکرد یونی برای درخشان‌کردن و نرم‌کردن مو خوب است.

موی لخت

سشواری را انتخاب کنید که دارای سری متمرکزکننده باشد تا در قسمت ریشه مو بالا آمدگی ایجاد کند. این کار به موی شما حالت حجم‌دار میدهد. خشک‌کردن مو در دمای پایین برای این نوع مو خوب است و همچنین برای موهای آسیب‌پذیر نسبت به موهای سخت‌تر نیز بهتر است از دمای پایین‌تر استفاده کنید. گرما باعث آسیب می‌شود زیرا رطوبت مو را از بین می‌برد و هرچقدر گرما بیشتر باشد، رطوبت بیشتری از بین می‌رود. در صورت امکان موی خود را با حرارت پایین و در تنظیم سرعت پایین‌تری خشک کنید و از نگه داشتن سشوار در مقابل مو خودداری کنید.

آیا نیاز به عملکرد یونی دارم؟

خریدن سشوارهای با فناوری یونی بسیار رایج است. فناوری یونی با استفاده از یون‌های منفی مو را نرم می‌کند که با عبور هوا روی یک جریان الکتریکی انجام میشود. 
عملکرد یونی می‌تواند ویژگی دائمی یک سشوار باشد به ویژه یک سشوار حرفه‌ای و این عملکرد با فشار یک دکمه انجام می‌شود. تولیدکنندگان ادعا می‌کنند که عملکرد یونی از مو محافظت می‌کند، موخوره را کاهش می‌دهد، درخشش را افزایش می‌دهد و الکتریسیته ساکن را مهار می‌کند. 
در تست‌های قبلی دریافتیم که استفاده از تنظیم یونی علائم میکروسکوپی آسیب که ناشی از خشک‌‎کردن مو در دما و سرعت بالاست را کاهش می‌دهد. لذا اگر می‌خواهید موی خود را سریع خشک کنید توصیه می‌کنیم که از عملکرد یونی استفاده کنید. به هرصورت، اگر همیشه موی خود را در قدرت و سرعت پایین نیز خشک می‌کنید، عملکرد یونی می‌تواند آسیب به مو را به حداقل برساند. 
تصاویر زیر از چپ، موی نرمال، مو بعد از 100 بار خشک‌کردن با گرما و سرعت حداکثری، مو بعد از 100 خشک کردن با گرما و سرعت حداکثری با عملکرد یونی را نشان می دهد.
چه سشوارهای دیگری را می‌توانم در نظر داشته باشم؟

فناوری سرامیک: این فناوری برای اضافه کردن درخشش درعین حفاظت از مو در برابر آسیب و موخوره طراحی شده است.

سری متمرکز کننده: یک لوازم جانبی باریک که استاندارد است. این سری جریان و گرما را متمرکز می‌کند. آن را مستقیم به سمت ریشه مو نگه دارید تا به مو حجم دهد اما آن را متناوباً تکان دهید تا از آسیب به مو جلوگیری شود. بعضی از جریان‌های هوا با متمرکزکننده بسیار داغ می‌شوند لذا باید از گرمای کمتر استفاده کنید.
شلیک سرد: موی خنک حالت خود را بهتر حفظ می‌کند لذا از این ویژگی برای کاهش سریع دمای هوا و تنظیم حالت موی خود استفاده کنید. بیشتر دکمه‌های شلیک سرد را باید مرتباً فشار دهید تا عمل کنند و بعضی از آنها سفت هستند.
پخش‌کننده: چنگال‌های پخش‌کننده موی شما را بالا نگه می‌دارند تا به ریشه‌ها حجم دهند. آنها همچنین خشونت جریان هوا را کاهش می‌دهند که به پیچ‌وتاب مو کمک می‌کند. با استفاده از پخش‌کننده زمان خشک‌کردن مو بیشتر می‌شود که می‌تواند استفاده روزانه از آن را وقت‌گیر کند.
حلقه آویز: یک حلقه در بالای سیم برق وجود دارد که برای آویزان کردن سشوار به منظور خنک‌شدن مناسب است.
فناوری تغذیه‌کننده: روغن‌ها به هدف مبارزه با الکتریسیته ساکن یا موخوره در سشوار تزریق می‌شوند.

سیم برق: اگر می‌خواهید سشوار را تا بالای آینه بالا بیاورید بدنبال سیم برق باشید. سیم‌ها از زیر دو متر تا بیش از سه متر متفاوتند. هیچگاه سیم برق را موقع نگهداری دور سشوار نپیچید زیرا منجر به خرابی سیم پیچ داخلی شده و ریسک آتش سوزی دارد. بعضی از سشوارها سیم جمع کن دارند.
ورودی هوای دارای فیلتر: بیشتر سشوارها دارای درپوش انتهایی قابل‌جداشدن هستند که دارای فیلتر شبکه‌ای هستند که جلوی ورود گرد و خاک به موتور را می‌گیرد. این قسمت باید دائما تمیز شود تا از جمع شدن ذرات جلوگیری شود، درغیراین‌صورت جریان هوا کاهش یافته و منجر به گرم شدن بیش از حد دستگاه و در طولانی‌مدت آسیب رسیدن به دستگاه می‌شود. این کار زمانی بیشتر اهمیت پیدا می‌کند که شما از محصولات حالت‌دهی به مو زیاد استفاده کنید.
سوییچ‌ها: دو نوع کلید وجود دارند، مدل کشویی و شاسی. سوییچ‌های کشویی در روی دستگیره قرار دارند و اگر سفت باشند استفاده از آنها مشکل است، لمس آنها مشکل است و انگشت به سختی به آن‌ها می‌چسبد. سوییچ‌های شاسی زمانی که آنها را فشار می‌دهید عمل می‌کنند. استفاده از آن‌ها آسان است اما ممکن است سهواً روشن شوند و باعث تغییر گرما و سرعت در میانه کار شوند.
فناوری تورمالین: شامل تولید یون‌های منفی است و هدف آن سرعت بخشیدن به فرایند خشک کردن مو و کاهش الکتریسیته ساکن است.
ما مدل‌های معرفی‌شده در بالا را تست کردیم و این سشوارها را از بین پرفروش‌ترین‌ها بررسی کردیم و دریافتیم که هزینه بیشتر به معنی کیفیت بهتر نیست. لذا ارزش دارد که قبل از خرید این بررسی‌ها را مرور کنید.

فناوری تولید یون

سشوارهایی که دارای این قابلیت‌ها باشند معمولاً دارای یک قطعه الکتریکی بیشتر نسبت به سشوارهای معمولی می‌باشد و کار این قطعه یونیزه‌کردن هوای خروجی سشوار و یا به عبارتی تولید ذرات یونی منفی تولید می‌کند. احتمالاً به این فکر می‌کنید که ذرات یون منفی چه فایده‌ای دارند و چه کاری انجام می دهد؟ قضیه از این قرار است، ذرات یون منفی به قطرات بین موهای شما می‌خورد و با کاهش جاذبه‌های بین مولکولی آب و برقراری پیوند کووالانسی با سر مثبت هیدروژن آب باعث خُردشدن و کوچک‌شدن ذرات آب و در نتیجه خشک شدن سریع‌تر موهای شما می‌شود. این سشوار برای موهای ضخیم‌تر و یا به‌طور کلی برای موهایی مناسب است که سخت خشک می‌شوند.

ویژگی تورمالین

سشوارهایی که با این قابلیت عرضه می‌شوند برای یونی‌کردن هوا به جای استفاده از یک قطعه الکتریکی، از یک قطعه سنگ معدنی (نمونه آن را در تصویر زیر می‌بینید.) استفاده می‌کند. این قطعه سنگ در دمای بالا می‌تواند باعث یونی شدن هوای سشوار شود. این نوع سشوارها از توانایی بالاتری در یونی کردن هوای سشوار دارند و منبعی طبیعی برای این امر استفاده می‌کنند.

از تفاوت‌های این دو قابلیت باید به موارد زیر اشاره کنیم:

-قابلیت تورمالین نیاز به مصرف برق اضافه برای تولید یون ندارد.

-برای فعال‌سازی قابلیت تورمالین در نیاز به هوای گرم دارد و این قابلیت در دمای پایین عمل نمی‌کند. اما سشوارهای یونی به علت منبع الکتریکی در هر دمایی قابلیت تولید یون را دارند.

-قابلیت تورمالین یک روش با منشأ طبیعی و معدنی می‌باشد درحالی‌که قابلیت یونی منشأ الکتریکی و مصنوعی دارد.

-سشوارهای تورمالین به مراتب گران‌تر از سشوارهای یونی می‌باشند. 

انواع المنت سشوار

 در این قسمت در نظر داریم کمی در مورد انواع المنت‌های سشوار برایتان بنویسیم.

المنت های سشوار می‌تواند از مواد مختلفی ساخته شود یا روکش‌هایی از موادهای مختلف داشته باشد. این تفاوت در متریال، می‌تواند در میزان تولید و پخش‌شدگی یون و یا حتی در تولید و پخش‌شدگی حرارت تفاوت ایجاد کند.

امروزه المنت‌ها معمولاً در سه نوع سرامیکی، تورمالین و یا تیتانیومی ساخته می‌شوند.

نوع اول: المنت های سرامیکی یا چینی

مواد سرامیکی به صورت متداول در لوازم آرایشی و حالت‌دهنده مو (ازجمله انواع مختلف اتو مو، فرکننده‌های مو، سشوارهای مختلف و …) مورداستفاده قرار می‌گیرد و از علت‌های استفاده زیاد از سرامیک در این لوازم، می‌توان به پخش‌شدگی بسیار خوب حرارت، انتقال حرارت به‌صورت یکنواخت می‌توان نام برد.

این ویژگی‌ها نه تنها به خشک‌کردن بهتر مو کمک می‌کنند بلکه از آسیب‌رسیدن به موهای شما نیز بهتر محافظت می‌کنند. این نوع المنت‌ها از تولید و وزش باد با حرارت بالا و از سوختگی موهای شما جلوگیری می‌کند.

نوع دوم: المنت‌های تورمالین

همان‌طور که قبلاً از این ویژگی صحبت شد استفاده از این نوع روکش به علت قدرت خوب آن‌ها در تولید یون منفی می‌باشد. اگر قابلیت تولید یون طبیعی برای شما اهمیت دارد یا دارای موهای ضخیم و مجعد می‌باشید این نوع سشوارها می‌تواند برای شما مناسب باشد. البته خالی از لطف نیست که به قیمت بالای این سشوارها نیز اشاره کنیم.

نوع سوم: المنت‌های تیتانیومی

المنت‌های تیتانیومی علاوه بر قدرت بالا در پخش حرارت، می‌تواند دمای بسیار بالایی را نیز ایجاد کنند. این حرارت تأثیر بسیار زیادی در خشک‌کردن و تسریع این مرحله ایجاد می‌کند. اما با اینکه این حرارت به خوبی پخش می‌شود به علت دمای بالا، می‌تواند به موهای نازک و حساس آسیب بزند. در اصل این نوع سشوار مناسب افرادی می‌باشد که دارای موهای زخیم و یا موهای خیلی بلند می‌باشد.

سشوارهای معرفی‌شده در فروشگاه اینترنتی ابروباد نیز همانند سایر محصولات این فروشگاه در برندهای متفاوت با کیفیت‌های تست‌شده در رنج‌های قیمتی متفاوت عرضه‌شده‌است که با کمترین سود ممکن عرضه می‌شود. و علاوه‌بر تضمین کیفیت تضمین پایین‌ترین قیمت را نیز دارد. یعنی علاوه‌بر تامین سلیقه‌های مختلف این اطمینان‌خاطر را به شما می‌دهد که با پایین‌ترین قیمت در مدل انتخابی خود خریدکرده‌باشید.

شما همچنین می توانید برای آشنایی با انواع اتو مو و راهنمایی درباره‌ی خرید اتو موی مناسب خود، اینجا کلیک کنید.