لوگو فیلیپس
درباره‌ی برند فیلیپس

فیلیپس PHILIPS یک شرکت چندملیتی هلندی است که مقر آن در آمستردام است. این شرکت در سال 1891 در آیندهوون توسط جرارد فیلیپس و پدرش فردریک تأسیس شد که اولین محصولات آن‌ها لامپ‌های سبک است. فیلیپس یکی از بزرگترین شرکت‌های الکترونیک در جهان است که فعالیت آن درحال‌حاضر در حوزه مراقبت‌های بهداشتی و روشنایی متمرکز است. فیلیپس در بخش تجهیزات صوتی نیز بسیار قدرتمند می‌باشد و هدست‌ها، هندزفری‌ها و … متنوعی را با قابلیت‌های عالی وارد بازار کرده است. در سال 2012 به‌عنوان بزرگترین تولیدکننده تجهیزات روشنایی و نورپردازی در جهان، شناخته شد. سهام این شرکت در بازار بورس یورونکست آمستردام معامله می‌شود. کمپانی فیلیپس، همچنین در فهرست ثانویه بازار بورس نیویورک ذکر شده‌است و در حال حاضر حدود 74000 کارمند در 100 کشور جهان دارد. این شرکت در سال 1998 عنوان افتخاری سلطنتی هلند را بدست آورد.

فیلیپس در دو بخش اصلی تشکیل شده است: بهداشت و سلامت مصرف‌کننده (سابقاً لوازم الکترونیکی مصرفی فیلیپس و لوازم خانگی و مراقبت شخصی فیلیپس) و بهداشت حرفه‌ای (قبلاً سیستم‌های پزشکی). این شرکت ساخت ریش‌تراش‌های برقی را در سال 1939 تحت نام تجاری Philishave آغاز کرد و پس از جنگ آن‌ها قالب کاست را توسعه داده و فرمت Compact Disc را با همکاری سونی تولید کردند. از سال 2012، فیلیپس بزرگترین تولیدکننده روشنایی در جهان بوده است.

تاریخچه‌ی فیلیپس علاوه‌بر فرمانروایی بر بازار محصولات روشنایی، نوآوری‌های ماندگاری را نیز در خود دارد. آن‌ها در معرفی نوار کاست و دیسک‌های فشرده یا همان CD، نام خود را در تاریخ جاودانه کردند. سهام این برند اکنون در چند بازار بزرگ بورس در جهان به‌فروش می‌رسد. فیلیپس، از سال 1912 یک باشگاه فوتبال به‌نام پی‌اس‌وی آیندهوون را نیز در فهرست دارایی‌های خود دارد. این شرکت در سال 1998 نشان افتخاری سلطنتی هلند را دریافت کرد. این نشان به‌صورت محدود به برخی شرکت‌های بزرگ این کشور و برخی سازمان‌های غیرانتفاعی، اهدا می‌شود.

تاریخچه

جرارد فیلیپس مهندس جوانی بود که در سال‌های پایانی قرن ۱۹، متوجه ظرفیت‌های بالای صنعت الکتریسیته شد. او، در ۱۵ می سال ۱۸۹۱، شرکت فیلیپس و شرکا را به‌همراه پدرش فردریک فیلیپس تأسیس کرد. هدف اولیه‌ی این شرکت، تولید لامپ‌های روشنایی و دیگر تجهیزات الکتریکی تعریف شد. فردریک فیلیپس، یک تاجر تنباکو و بانکدار در زالت‌بومل بود که سرمایه‌ی اولیه برای راه‌اندازی شرکت را تأمین کرد. فردریک فیلیپس یک تاجر تنباکو بود که سرمایه‌ی اولیه‌ی شرکت را تأمین کرد. اولین کارخانه‌ی شرکت در شهر آیندهوون تأسیس شد. جرارد وظیفه‌ی طراحی‌ها و برنامه‌ریزی‌های مهندسی را بر عهده داشت و اولین تولیدات شرکت، در سال ۱۸۹۲ آماده شدند.

جرارد و آنتوان فیلیپس
جرارد و آنتوان فیلیپس

شرکت فیلیپس در سال ۱۸۹۳ خسارت‌های سنگینی را متحمل شد و پدر و پسر، تصمیم به فروش کسب‌وکار خود گرفتند. خوشبختانه، اولین پیشنهاد خرید شرکت فیلیپس به‌حدی ناامیدکننده بود که خانواده تصمیم گرفت به‌جای فروش به قیمت بسیار پایین، حداکثر ریسک را برای حفظ تجارت خانوادگی، به‌کار گیرد.

اولین کارخانه فیلیپس در آیندهوون
اولین کارخانه فیلیپس در آیندهوون

در سال ۱۹۱۴ اولین آزمایشگاه تحقیقاتی مجهز در زمینه‌های فیزیکی و شیمیایی راه‌اندازی و چهار سال بعد، لامپ پرتو X توسط شرکت به دنیای الکترونیک و پزشکی معرفی شد. در سال ۱۹۲۵ این شرکت، محصول لامپ خلأ خود را تولید کرد. دو سال بعد، برای نخستین بار، تولید رادیو را تجربه نمود و چهار سال پس از آن، در ۱۹۳۱ فیلیپس وارد عرصه تولید تلویزیون شد. در فاصله دهه ۱۹۳۰ این شرکت توانست، یک میلیون محصول خود را به فروش برساند.

اولین ریش تراش فیلیپس در دهه 1930 معرفی شد و Philishave نام گرفت. در ایالات متحده، آن را نورلکو می نامیدند. Philishave تا به امروز بخشی از خط تولید محصولات Philips باقی مانده است.

طراحی ریش تراش های فیلیپس در دهه های 1950 و 1960 ادامه یافت و مواردی چون دستگاه های شستشو و خط زن به این دستگاه ها افزوده شدند. اما نقطه عطف این تحول در سال 1966 و با معرفی ریش تراش سه تیغه و به یادماندنی فیلیپس اتفاق افتاد. تلاش ها برای ساخت اولین ریش تراش بدون سیم نیز آغاز شد اما تا دهه 1980 برای پیشرفت کافی در زمینه علوم نوین الکترونیکی زمان لازم بود. در همین سال ها بود که ریش تراش های بدون سیم یا باتری دار رفته رفته رایج شدند.

اولین ریش‌تراش فیلیپس با برند PHILISHAVE
اولین ریش‌تراش فیلیپس با برند PHILISHAVE
رونمایی از ریش‌تراش فیلیپس
رونمایی از ریش‌تراش فیلیپس
اولین ریش‌تراش سه‌تیغه باتری‌دار
اولین ریش‌تراش سه‌تیغه باتری‌دار فیلیپس

در سال ۱۹۶۳ نوار کاست صوتی توسط شرکت فیلیپس ارائه شد، که در زمان خود، موفقیت بزرگی برای این شرکت محسوب می‌شد. کمی پس از آن، برای اولین بار، دستگاه رادیو ضبط با برند فیلیپس را تولید کرد. سپس دستگاه ضبط نوار کاست را، جهت استفاده به عنوان پیغام‌گیر، با دستگاه تلفن ترکیب نمود. در سال ۱۹۷۲ اولین سیستم ویدئو خانگی، یا دستگاه وی‌اچ‌اس در بازار تجهیزات الکترونیکی انگلیس ارائه شد. در سال ۱۹۸۲ لوح فشرده، با همکاری شرکت سونی تولید و به بازار وارد شد. سپس این محصول به‌ترتیب در سال‌های ۱۹۹۷ و ۲۰۰۶ به دی‌وی‌دی و دیسک بلو-ری تجهیز گردید. دهه ۱۹۹۰ برای شرکت، دوران تجدید ساختار و بازسازی محدوده فعالیت تجاری بود. در سال ۲۰۰۱ مرکزیت شرکت که تا آن زمان در شهر ایندهون هلند بود به آمستردام منتقل شد.

ساختمان شرکت فیلیپس در آمستردام
ساختمان شرکت فیلیپس در آمستردام

فیلیپس علاوه‌بر حفظ جایگاه برترین شرکت جهانی در زمینه صنعت روشنایی، در حوزه صنایع و محصولات الکترونیک نیز توانسته است، مقام دهم جهانی را حفظ کند. فیلیپس از معدود شرکت‌های جهان است که سابقه فعالیت بیش از یک سده را در پرونده خود دارد. شاید این پایداری و ماندگاری از آن رو بوده است که شرکت با تدبیر مناسب بنیان‌گذار خود، جرالد فیلیپس و آینده‌نگری افراد خانواده فیلیپس که بعدها هدایت شرکت را عهده دار شدند، به‌خوبی توانست از دنیای برقی قرن ۱۹ به عصر الکترونیک منتقل شود. از این رو است که شرکت علاوه‌بر حفظ جایگاه برترین شرکت جهانی در زمینه صنعت روشنایی، در حوزه صنایع و محصولات الکترونیک نیز توانسته است، مقام دهم جهانی را حفظ کند.